DLP (Digital Light Processing)

DLP to technologia druku 3D polegająca na utwardzaniu materiałów światłoczułych (fotopolimerów) za pomocą światła projektora, w przeciwieństwie do bardzo podobnej technologii SLA (Stereolitografia), w której żywice utwardzane są za pomocą lasera. Technologia ta jest niezwykle precyzyjna (dokładność do kilkudziesięciu mikronów) i gwarantuje doskonałą, bardzo gładką powierzchnię wydruków. Słabością tej technologii jest mała wytrzymałość mechaniczna wydruków w porównaniu do innych technologii, a zwłaszcza SLS.

Warto zwrócić szczególną uwagę na system DLP MOVINGLight – patent francuskiego producenta Prodways, dzięki któremu głowica projektora emitująca UV jest ruchoma, co zapewnia wzrost szybkości wydruku do 10 razy w porównaniu do konkurencji.

Zastosowanie

Technologia DLP najczęściej używana jest w medycynie, jubilerstwie, przemyśle elektronicznym i branżach wymagających niezwykłej precyzji. Znakomicie sprawdza się również przy tworzeniu form wtryskowych i przy formowaniu termicznym tworzyw sztucznych; coraz częściej stosuje się tę technologię również przy prototypowaniu i tworzeniu modeli.

Proponowani producenci