Druk 3D w Architekturze i Budownictwie: Rewolucja w Branży

Druk 3D w Architekturze i Budownictwie: Rewolucja w Branży

Technologia druku 3D, znana również jako addytywne wytwarzanie, od kilku lat zyskuje na popularności w wielu branżach, w tym w medycynie, motoryzacji i modzie. Jednak to w architekturze i budownictwie jej potencjał jest szczególnie widoczny. Drukowanie 3D budynków i elementów konstrukcyjnych to rewolucja, która może znacząco zmienić sposób, w jaki projektujemy, budujemy i myślimy o przyszłości architektury.

Historia Druku 3D w Budownictwie

Pierwsze zastosowania druku 3D w budownictwie sięgają czasu drugiej wojny światowej, a dokładniej 1939 roku, kiedy to wynalazca William E. Urschel stworzył pierwszy w historii wydrukowany w 3D betonowy budynek w stanie Indiana w Stanach Zjednoczonych. Jego maszyna składała się z automatycznego mechanizmu, który ściskał beton między obracającymi się dyskami, konsolidując i wygładzając każdą warstwę podczas wytłaczania materiału. Maszyna była oczywiście obsługiwana ręcznie przez pracownika, oraz też ręcznie był uzupełniany materiał. Od tamtego czasu wiele się wydarzyło, główny rozwój w tej dziedzinie rozpoczął się w XXI wieku, kiedy to zaczęto eksperymentować z technologią do tworzenia modeli architektonicznych, prototypów i komponentów na małą skalę. W miarę rozwoju technologii, inżynierowie i architekci zaczęli dostrzegać jej potencjał w skali makro. Kolejnym krokiem było opracowanie w 2009 roku betonu który nadawał się do
produkcji w skali w dużej skali. W 2014 roku chińska firma Winsun stworzyła 10 małych domów w technologii druku. W Polsce pierwszy budynek stworzony w technologii druku 3DCP(3D Construction/Concrete Printing) powstał w 2019 roku, wyprodukowany przez firmę REbuild.

Dom wyprodukowany w technologii druku 3d przez firmę ICON

Proces Druku 3D w Budownictwie

Druk 3D, znany również jako wytwarzanie addytywne, polega na tworzeniu trójwymiarowych obiektów poprzez nakładanie warstw materiału na podstawie cyfrowego modelu. Technologia ta, pierwotnie rozwinięta do małoskalowej produkcji i prototypowania, została zaadaptowana do budownictwa dzięki zastosowaniu dużych drukarek 3D zdolnych do wytwarzania znaczących struktur. W budownictwie podstawowe zasady pozostają niezmienione: cyfrowy model prowadzi drukarkę, która nakłada materiał warstwa po warstwie, aby zbudować ostteczną strukturę, z tą różnicą że materiałem w tym przypadku jest beton, a jedna warstwa ma grubość do kilku centymetrów. W ten sposób tworzone są ściany wraz z pozostawionymi miejscami na drzwi, okna, oraz przewody instalacyjne. Drukarka daje dużo swobody odnośnie kształtu tworzonych ścian. Największymi zaletami takiej techniki są czas oraz cena. Firmy są w stanie zbudować cały dom przy użyciu drukarki w stanie surowym już w 24 godziny, natomiast koszty są kilkukrotnie mniejsze od tych przy użyciu standardowych metod.

Drukarka w czasie pracy

Zastosowania Druku 3D w Budownictwie

Budynki Mieszkalne

Druk 3D rewolucjonizuje budownictwo mieszkalne, pozwalając na szybkie i ekonomiczne wznoszenie domów. Przykładem są projekty firmy ICON, która tworzy przystępne cenowo i zrównoważone domy 3D, wykorzystując unikalne mieszanki betonu. ICON współpracuje również z Habitat for Humanity, budując domy dla rodzin o niskich dochodach, co podkreśla społeczny wpływ tej technologii. Druk 3D w budownictwie mieszkalnym obniża koszty, skraca czas budowy, redukuje odpady materiałowe i umożliwia tworzenie niestandardowych projektów.

Infrastruktura Publiczna

Druk 3D ma duży potencjał w infrastrukturze publicznej. Przykładem jest pierwsza na świecie drukowana kładka dla pieszych w Holandii, która pokazuje, jak technologia ta może tworzyć trwałe i innowacyjne struktury publiczne. Jej produkcja była wykonywana przez 2 drukarki, które z dwóch stron rzeki tworzyły metalową kładkę spotykając się ze sobą na środku.

Mieszkania Awaryjne i Tanie Mieszkania

W obliczu globalnych kryzysów mieszkaniowych, druk 3D jest używany do tworzenia schronień awaryjnych i tanich mieszkań. Organizacje takie jak New Story budują domy w obszarach dotkniętych katastrofami, oferując szybkie wsparcie i zrównoważone warunki życia. Projekty te pomagają w odbudowie społeczności i przywracaniu poczucia bezpieczeństwa.

Bartosz Polak



Inne z tej kategorii

    Pociągi z Multi Jet Fusion od HP!

    Wsparcie drzwi pociągu z MJF Firma CAF postanowiła wyjść ze standardowych metod wytwarzania i zidentyfikowała części, które można wytwarzać technologią przyrostową. Jedną z nich było wsparcie dźwigniowe drzwi pociągu. Wcześniej…

    WIĘCEJ

    Multi Jet Fusion od HP na medal!

    3D Printing Industry Awards 3D Printing Industry Awards jest to coroczne wydarzenie honorujące najlepsze rozwiązania, osoby i firmy w całej branży druku 3D.  Nagrody przyznawane są w wielu kategoriach. Jest…

    WIĘCEJ

    Uniwersytety nauczają z MJF

    Multi Jet Fusion na Uniwersytecie Clemson Uniwersytet Clemson to publiczny uniwersytet badawczy w Karolinie Południowej. Od 2007 roku naukowcy z Clemson pracowali z wieloma technologiami druku 3D. Placówka oferuje usługi…

    WIĘCEJ