HP MJF odtworzył historię!
Kto z nas w dzieciństwie nie był specjalistą w dziedzinie znajomości dinozaurów? Wiedzieliśmy bardzo dużo o różnych gatunkach, czasie ich występowania, o tym co jadły oraz jak wyglądały. Pewnie większość z nas chciała nawet zostać paleontologami.
Wróćmy więc myślami do naszej pasji sprzed lat…
Jakiś czas temu naukowcy znaleźli niesamowite skamieniałości na terenie Madygen (południowo-zachodni Kirgistan w Azji Środkowej). Skamieniałości (sklasyfikowane przez badaczy jako rodzaj Madygenerpeton) obejmują grzbietową część czaszki, którą można przypisać do minimum 3 osobników z chroniosuchids (https://en.wikipedia.org/wiki/Chroniosuchidae). Chroniosuchians to grupa osobników wywodzących się z okresu permu i triasu występująca w Europie i Azji.
Naukowcy zdecydowali się opracować reprodukcję znalezionej czaszki.
Inżynieria odwrotna do odwzorowania przeszłości w wersji 3D
Tradycyjna metoda odtworzenia skamieniałości polega na wykorzystaniu sylikonu i lateksowych „skórek” oraz wykonaniu gipsowej repliki.
W tym przypadku postawiono jednak na nowoczesne narzędzia inżynierii odwrotnej. W tym celu zostały wykonane skany 3D z wykorzystaniem różnych skanerów. Próbowano również technologii fotogrametrii czy mikrotomografii komputerowej.
Skanowanie 3D pozwoliło na wygenerowanie dokładnego modelu 3D. Tą metodę grupa opisała jako łatwą, niewymagającą doświadczenia.
Fotogrametria, która polega na odtworzenia modeli 3D z serii zdjęć obiektu, została określona jako czasochłonna i wymagająca doświadczenia operatora. Wygenerowane modele były niskiej rozdzielczości ale za to wyróżniały się wysoką fotorealistycznością.
Użycie mikrotomografu wiąże się z najwyższymi kosztami oraz wymaga doświadczonych operatorów. Modele cechują się jednak wysoką rozdzielczością, ponadto dużą zaletą w tego typu obiektach jest możliwość uzyskania przekrojów wewnętrznych.
Rysunek: A) Skamieniałości Madygenerpeton, B) Skanowanie 3D, C) otrzymany model 3D, D) Fotoframetria
Czaszka wydrukowana w MJF od HP
Potencjał druku 3D replikacji jest znany wśród paleontologów. W tym przypadku zdecydowano, że wydrukowane zostaną modele 3D powstałe przy użyciu skanera 3D.
Modele wydrukowaliśmy w technologii Multi Jet Fusion od HP. Naukowcy docenili dokładność oraz jakość wydruków. Tak też druk 3D odtworzył historię. Wydruki prawdopodobnie zostaną umieszczone w muzeum.