Metale w druku 3D
Intensywny rozwój technologii wytwarzania addytywnego wymaga nowych materiałów proszkowych, szczególnie jeśli chodzi o metale i stopy metali. Dzięki bliskiej współpracy z Politechniką Wrocławską otwieramy nową drogę stawiając na produkcję proszków metali innowacyjną metodą atomizacji ultradźwiękowej.
Prototyp urządzenia ULTRAMIZER podczas pracy
Atomizacja ultradźwiękowa
Atomizacja ultradźwiękowa jest nową metodą i w odróżnieniu od powszechnych metod wytwarzania, jak atomizacja wodna czy gazowa, medium wykorzystywanym do rozbijania ciekłego metalu na drobne krople są fale ultradźwiękowe. Skutkuje to przede wszystkim możliwością wytwarzania proszków o bardzo wąskim rozkładzie i dedykowanej wielkości. Dodatkowo proszki uzyskiwane w ten sposób mają wysoki współczynnik kulistości i wyjątkowo małą porowatość.
Sama idea używania fal ultradźwiękowych do atomizacji znana jest m.in. z medycyny (np. nebulizatory ultradźwiękowe), czy zastosowań w gospodarstwach domowych (np. ultradźwiękowe nawilżacze powietrza). Drgania o wysokiej częstotliwości umożliwiają efektywną fragmentację cieczy w ultraszybkim czasie. Ten efekt właśnie wykorzystywany jest w prototypowej technologii ULTRAMIZER opracowanej na Politechnice Wrocławskiej w ramach projektu LIDER finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Zjawisko atomizacji kropli wody falami ultradźwiękowymi o częstotliwości ok. 70 kHz
Próbki proszków
3D Center jest partnerem w rozwoju tej technologii i zaprasza do współpracy, w szczególności zainteresowanych prototypowaniem, poszukiwaniami nowych materiałów, czy samym rozwojem tej technologii we współpracy z 3D Center i Politechniką Wrocławską. Wykonywanie małych partii proszków o dedykowanej charakterystyce nigdy nie było łatwiejsze. W razie chęci współpracy zapraszamy do kontaktu.
Sferyczny proszek ze stali austenitycznej wytworzony w technologii ULTRAMIZER