Rewolucja czy dobry PR?

Ideą technologii addytywnych, potocznie zwanych drukiem 3D, jest dodawanie materiału warstwa po warstwie. Rewolucyjne jest to, że możemy tworzyć coś z niczego! Ograniczeniami co do produkowanych wyrobów jest jedynie pole robocze drukarki oraz wyobraźnia kreatora.

ILE IMION MA DRUK 3D?

Niestety, istnieje przekonanie, że druk 3D to jedynie technologia FDM (ang. Fused Deposition Modeling), polegająca na wytłaczaniu stopionego materiału w postaci filamentu. Nic bardziej mylnego! Na rynku jest 7 głównych technologii addytywnych, które dzielą się na minimum 15 sposobów wytwarzania, w których bardzo ciężko oszacować liczbę producentów urządzeń. Dodatkowo, warto wspomnieć, że w każdej technologii jest jeszcze wiele różnych materiałów, z których można drukować. Pokusimy się o stwierdzenie, że jest to bogactwo technologiczne o ogromnym potencjale, do którego cały czas dokładane są nowe cegiełki. Przykładem wspomnianej nowej cegiełki może być technologia Multi Jet Fusion od HP. Technologia MJF wyróżnia się spośród innych technologii tym, że materiał w kształcie proszku spajany jest przy wykorzystaniu dwóch płynów (agentów) za pomocą lamp dogrzewających. MJF pozwala na opłacalną i bardzo szybką produkcję z poliamidu, nawet do 50 000 wydruków, przy bardzo dużej powtarzalności i precyzji, z zachowaniem znakomitych właściwości mechanicznych. Potwierdzeniem na to może być fakt, że coraz więcej elementów aluminiowych zastępowana jest wydrukami z poliamidu. Warto jednak zaznaczyć, że bez zrozumienia różnorodności rozwiązań nie można wybrać najlepszej technologii druku. Niesamowite jest jednak to, że coraz to nowsze rozwiązania pozwalają użytkownikom nie tylko na wytwarzanie prototypów, ale również na wytwarzanie w pełni funkcjonalnych egzemplarzy, których jakość i cena jest o wiele bardziej korzystna w porównaniu z dotychczasową produkcją.

Przykładowe elementy wydrukowane w technologii MJF

GDZIE MOŻNA WYKORZYSTAĆ DRUK 3D?

 

Nie ma takich obszarów przemysłu, w których druk 3D nie miałby żadnego zastosowania. Nie możemy jednak stwierdzić, że wdrożenie tej technologii, bo jest „rewolucyjna” czy „innowacyjna” zawsze dobrze wpłynie na produkcję. Bardzo ważne jest dokonanie dokładnej analizy potrzeb oraz wybranie konkretnych obiektów, na których chcemy sprawdzić czy druk 3D będzie odpowiedni w naszej działalności, czy dzięki niemu uda nam się np. zoptymalizować kształt, zmniejszyć masę czy skrócić czas wytwarzania. Przed zakupem drukarki warto odpowiedzieć na pytania: co chcemy drukować, jaki materiał chcielibyśmy wykorzystać, w jakich ilościach chcemy drukować oraz jakich właściwości obiektów oczekujemy. Musimy pamiętać, że druk 3D musi się opłacać!

ILE KOSZTUJE DRUKOWANIE 3D?

Jeżeli myślimy o wykorzystaniu druku 3D, często ostateczna decyzja wiąże się z ceną. Dzięki technologiom addytywnym redukcja ceny wytwarzania danego elementu o kilkadziesiąt procent jest normą (istnieją przykłady obiektów, których wydrukowanie zmniejsza koszty wytwarzania nawet o 80%). Gdy chcemy zainwestować w drukarkę, zakładając tworzywo sztuczne jako materiał bazowy, musimy liczyć się z kosztem urządzenia od 9 000zł do ponad 2 000 000 zł (w przypadku metalu zakres cenowy jest jeszcze większy). Każda technologia niesie za sobą konkretne możliwości ale również ograniczenia. Z jednej strony niskobudżetowa inwestycja nie przyniesie wielkich korzyści, z drugiej dobry sprzęt będzie się zwracał o wiele dłużej, ale może dać nieporównywalnie większe korzyści. Należy jednak mieć na uwadze, że druk 3D to filar rewolucji 4.0, a co za tym idzie jest to idealne narzędzie służące do zautomatyzowania produkcji! Raporty pokazują, że w 2040 roku połowa światowej produkcji będzie wytwarzana za pomocą druku 3D. Zastanówmy się więc, czy podjęte dzisiaj ryzyko inwestycji w druk 3D nie przyniesie ogromnych benefitów w przyszłości?

JAKOŚĆ I WSPARCIE

Bardzo ważne jest to od kogo kupujemy sprzęt. Powinna to być jednostka, która ma doświadczenie oraz świetnie orientuje się w temacie dostępnych rozwiązań. Nie możemy zapomnieć o tym, że wsparcie w procesie wdrożenia jest nieocenione, a dobry serwis i dostępność części oraz materiałów niesie za sobą zabezpieczenie produkcji w trakcie awarii. Przy wyborze drukarki bardzo istotny jest nie tylko sam sprzęt, ale również odpowiednia osoba, która pomoże nam go wybrać tak, aby zyski były dla nas jak największe.

 

Wpis powstał na podstawie artykułu autorstwa Krzysztofa Nowaka „Technologia addytywna- rewolucja czy dobry PR?”. Artykuł opublikowany został w czasopiśmie SZEF UTRZYMANIA RUCHU, NR 2 MARZEC-KWIECIEŃ 2019.



Inne z tej kategorii

    3D Center Wspiera Konferencję Biomechanics 2023

    W dniach 13-16.09.2023 mieliśmy zaszczyt być jednym ze sponsorów konferencji naukowej Biomechanics 2023 odbywającej się na Politechnice Wrocławskiej. Nasza firma nie tylko dostarczyła uczestnikom niezwykłe gadżety, ale również zaoferowała ekskluzywną…

    WIĘCEJ

    PROJEKT PARP

    Rozpoczynamy realizację projektu finansowanego z Funduszy Europejskich numer: POIR.01.02.02-02-0113/20-00, pt.: Opracowanie technologii wytwarzania nierdzewnych struktur w hybrydowej technologii FDM! CEL PROJEKTU: Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania nierdzewnych elementów w…

    WIĘCEJ

    Nowinki z FORMNEXT 2019

    W dniach 19-20 listopada byliśmy na FORMNEXT- największej światowej wystawie i zarazem konferencji na temat wytwarzania przyrostowego i nowej generacji inteligentnej produkcji przemysłowej. Wydarzenie odbywa się corocznie we Frankfurcie nad…

    WIĘCEJ