Rozwój nowych materiałów do druku 3D we współpracy z 3D Center

Metale w druku 3D

Intensywny rozwój technologii wytwarzania addytywnego wymaga nowych materiałów proszkowych, szczególnie jeśli chodzi o metale i stopy metali. Dzięki bliskiej współpracy z Politechniką Wrocławską otwieramy nową drogę stawiając na produkcję proszków metali innowacyjną metodą atomizacji ultradźwiękowej.

Prototyp urządzenia ULTRAMIZER podczas pracy

Atomizacja ultradźwiękowa

Atomizacja ultradźwiękowa jest nową metodą i w odróżnieniu od powszechnych metod wytwarzania, jak atomizacja wodna czy gazowa, medium wykorzystywanym do rozbijania ciekłego metalu na drobne krople są fale ultradźwiękowe. Skutkuje to przede wszystkim możliwością wytwarzania proszków o bardzo wąskim rozkładzie i dedykowanej wielkości. Dodatkowo proszki uzyskiwane w ten sposób mają wysoki współczynnik kulistości i wyjątkowo małą porowatość.

Sama idea używania fal ultradźwiękowych do atomizacji znana jest m.in. z medycyny (np. nebulizatory ultradźwiękowe), czy zastosowań w gospodarstwach domowych (np. ultradźwiękowe nawilżacze powietrza). Drgania o wysokiej częstotliwości umożliwiają efektywną fragmentację cieczy w ultraszybkim czasie. Ten efekt właśnie wykorzystywany jest w prototypowej technologii ULTRAMIZER opracowanej na Politechnice Wrocławskiej w ramach projektu LIDER finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 

Zjawisko atomizacji kropli wody falami ultradźwiękowymi o częstotliwości ok. 70 kHz

 

 

Próbki proszków

 

3D Center jest partnerem w rozwoju tej technologii i zaprasza do współpracy, w szczególności zainteresowanych prototypowaniem, poszukiwaniami nowych materiałów, czy samym rozwojem tej technologii we współpracy z 3D Center i Politechniką Wrocławską. Wykonywanie małych partii proszków o dedykowanej charakterystyce nigdy nie było łatwiejsze. W razie chęci współpracy zapraszamy do kontaktu.

 

Sferyczny proszek ze stali austenitycznej wytworzony w technologii ULTRAMIZER

 



Inne z tej kategorii

    Części formatowe z MJF

    Czym są części formatowe Części formatowe to części bardzo często specyficzne dla danego zastosowania. Wykonanie ich tradycyjnymi metodami jest często czasochłonne i kosztowne. Prócz konieczności wymiany elementów maszyny produkcyjnej, niezbędne…

    WIĘCEJ

    PROJEKT PARP

    Rozpoczynamy realizację projektu finansowanego z Funduszy Europejskich numer: POIR.01.02.02-02-0113/20-00, pt.: Opracowanie technologii wytwarzania nierdzewnych struktur w hybrydowej technologii FDM! CEL PROJEKTU: Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania nierdzewnych elementów w…

    WIĘCEJ

    Łatwe pakowanie dzięki MJF od HP

    Masowa produkcja z Multi Jet Fusion Nie raz słyszeliśmy już, że technologia Multi Jet Fusion świetnie sprawdza się do wytwarzania elementów linii produkcyjnych. Okazuje się, że MJF wspiera również masową…

    WIĘCEJ

    Rewolucja czy dobry PR?

    Ideą technologii addytywnych, potocznie zwanych drukiem 3D, jest dodawanie materiału warstwa po warstwie. Rewolucyjne jest to, że możemy tworzyć coś z niczego! Ograniczeniami co do produkowanych wyrobów jest jedynie pole…

    WIĘCEJ