MJF w produkcji dronów
Wysoka precyzja wykonania dzięki MJF
Bezzałogowe statki powietrzne, czyli inaczej drony znajdują szerokie zastosowanie w militariach, branży fotograficznej, jak i również służą po prostu do zabawy. Konstrukcja urządzenia powinna mieć jak najmniejsza masę, a jednocześnie być wytrzymała na uderzenia. Istotną rolę odgrywają także opory powietrza. Dlatego wszystkie elementy składowe powinny być wykonane z jak największa precyzją, którą zapewniają technologie przyrostowe.
Drony firmy Avular w technologii Multi Jet Fusion od HP
Jedną z firm zajmujących się produkcją dronów jest holenderska firma Avular, która w produkcji dronów wykorzystuje druk 3D w technologii Multi Jet Fusion od HP. Druk 3D pozwala firmie bardzo precyzyjnie integrować prowadnice przewodów, mechanizmy zatrzaskowe, uchwyty baterii, uchwyty płytek oraz puste przestrzenie, co nie byłoby możliwe przy wykorzystaniu innych metod produkcyjnych. Dodatkową zaletą metody MJF jest możliwość wykorzystania materiału HP 3D HR PA12, dzięki czemu zmniejsza się masa wytwarzanych obiektów, co znacząco wydłuża czas lotu drona. Dzięki wykorzystaniu technologii MJF, firma stała się konkurencyjna pod względem elastyczności w wykonywania projektów spełniających indywidualne wymagania klienta.
Projekt pilotażowy Dron Helyx z wykorzystaniem Jet Fusion
Helyx to projekt kierowany przez firmę Sigma Ingegdneria. Celem projektu jest badanie zastosowania technologii projektowania generatywnego i druku 3D w branży bezzałogowych statków powietrznych. W projekcie skoncentrowano się na dronach wyścigowych i freestyle’owych. Badania pozwoliły wytworzyć niekonwencjonalny quadcopter, pokazujący korzyści wynikające z wykorzystania nowatorskiego podejścia do projektowania oraz technologii przyrostowych.
Dron wyprodukowany za pomocą metody MJF w ramach projektu pilotażowego Helyx
inż. Karolina Wilińska