Części formatowe z MJF

Czym są części formatowe

Części formatowe to części bardzo często specyficzne dla danego zastosowania. Wykonanie ich tradycyjnymi metodami jest często czasochłonne i kosztowne. Prócz konieczności wymiany elementów maszyny produkcyjnej, niezbędne jest też dodatkowe oprogramowanie w celu zaprojektowania części (CAD) oraz zaprogramowanie jej do produkcji na maszynie (CAM). Każdorazowo, jeżeli jest konieczność poprawy lub unowocześnienia części, wiąże się to ze zmianą oprzyrządowania maszyny produkcyjnej.

         

Rysunek 1 Przykład części wytworzonych w technologii Multi Jet Fusion od HP

Jak druk 3D może pomóc w tej sprawie?

W tym miejscu właśnie wkraczają technologie przyrostowe. W przypadku druku 3D od projektu CAD do wytworzenia mija niezwykle mało czasu. Unika się problemów związanych ze zamianą oprzyrządowania maszyn, czy też tych wynikających z ograniczeń oprogramowania. Dodatkowo jest to proces powtarzalny co oznacza, że dany element można bez problemu wytworzyć, nawet po upływie dużej ilości czasu od pierwszej produkcji. Podobnie rzecz się ma w przypadku modyfikacji geometrii. Wystarczy zmienić projekt w programie CAD i wysłać go do druku. Nie wymaga to dodatkowych działań, takich jak zmiana oprzyrządowania maszyny produkcyjnej.

Rysunek 2 Element automatycznej linii produkcyjnej wytworzonej z pomocą technologii MJF

 

Linie produkcyjne sprawniejsze z MJF

W przypadku ogromnych linii produkcyjnych zmiana geometrii wytwarzanego produktu, powoduje duże kłopoty związane ze zmianą części formatowych przeznaczonych do tej konkretnej produkcji. Takimi częściami są między innymi gniazda w stołach obrotowych, czy też szczęki w chwytakach. Do tej pory elementy tego typu musiały być ręcznie przerabiane pod potrzeby nowego produktu. Dodatkowo istniała konieczność przechowywania starych elementów, gdyby zaszła potrzeba wznowienia starej produkcji. Z Multi Jet Fusion od HP to już przeszłość! Wystarczy zachować projekt CAD starych części. Tego typu projekt można dowolnie modyfikować pod potrzeby linii produkcyjnej.  Następnie wykonany projekt, można łatwo wysłać do drukarki w technologii Multi Jet Fusion. Cały proces wraz z wydrukiem zajmie kilka dni, co znacznie skraca czas w porównaniu do tradycyjnych metod.

Rysunek 3 Element linii produkcyjnej wytworzony z pomocą technologii MJF od HP

 

inż. Karolina WilińskaInne z tej kategorii

    Łatwe pakowanie dzięki MJF od HP

    Masowa produkcja z Multi Jet Fusion Nie raz słyszeliśmy już, że technologia Multi Jet Fusion świetnie sprawdza się do wytwarzania elementów linii produkcyjnych. Okazuje się, że MJF wspiera również masową…

    WIĘCEJ