MJF drukuje oprawki

Druk 3D a moda 

Obecnie w świecie mody trwa porzucanie idei fast fashion na rzecz slow fashion, w trosce o środowisko naturalne naszej planety. Nowe pokolenie stawia na jakość oraz dopasowanie produktu pod potrzeby użytkownika. Projektanci prześcigają się w szukaniu coraz to nowszych rozwiązań technologicznych, aby zaspokoić największą potrzebę konsumentów, jaką jest personalizacja produktów. Druk 3D daje możliwość dopasowania każdego egzemplarza do niepowtarzalnej budowy każdego z nas.

Technologia MJF sprawia, że jest to coraz bardziej dostępne, dzięki skróceniu czasu oczekiwania z kilku miesięcy do 4 tygodni. Zaprojektowanie spersonalizowanych oprawek do niedawna było usługą luksusową dostępną dla nielicznych. Większość społeczeństwa była skazana na ograniczony wybór pasujących oprawek z produkcji seryjnej, gdzie nie zawsze był to wybór spełniający potrzeby konsumenta.

Stylowe patrzenie z MJF

Okulary korekcyjne są nieodłącznym elementem życia codziennego, dlatego ważne jest, aby były idealnie dopasowane, a co za tym idzie wygodne. Dodatkowo, okulary są związane z wizerunkiem danej osoby, podkreślając jej atuty czy maskując niedoskonałości. Personalizacja daje możliwość wzniesienia ich na poziom dodatków biżuteryjnych, a nie tylko produktu medycznego czy ochronnego. Ponadto wykorzystanie technologii MJF oraz materiału w postaci PA12 zapewnia dobrą wytrzymałość oraz małą masę oprawek.

Ciekawe rozwiązanie zaproponowała firma BREEZM oferując personalizację okularów korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Dzięki zastosowaniu technologii skanowania przedniej część głowy, dopasowuje ona oprawki do geometrii i kształtu twarzy klienta.

 

Rysunek . Personalizacja oprawek firmy BREEZM [www.breezm.com]

W temacie drukowanych oprawek nie można pominąć firmy Horizons Optical, która opracowała algorytm produkcji personalizowanych oprawek. Powstają one na podstawie skanu twarzy klienta i są drukowane w technologii MJF z poliamidu.

Rysunek . Oprawki wydrukowane w MJF przez firmę Horizons Optical

Firma Forma Eyewear natomiast wykorzystuje gotowe modele startowe, które następnie dopasowuje do skanu.

Rysunek . Rozwiązanie firmy Forma Eyewear [www.formaeyewear.com]

W dobie pandemii COVID-19, która spowodowała rewolucję usług internetowych oraz wzrost ich atrakcyjności, z pomocą przychodzą aplikacje do skanowania 3D, których możemy użyć w zaciszu naszego domu. Zbędne staje się osobiste stawienie się w sklepie optycznym, ponieważ cała obsługa może być dostępna zdalnie.Inne z tej kategorii

    Sztuka i design z wykorzystaniem Multi Jet Fusion od HP

    Druk HP MJF w produktach designerskich i rzemiośle artystycznym Technologie addytywne rewolucjonizują projektowanie, sztukę użytkową i modę, umożliwiając tworzenie nieograniczonych wizji dzięki elastycznemu i wydajnemu procesowi. Wśród osób wykorzystujących tę…

    WIĘCEJ