Pomóż wyobraźni stać się rzeczywistością z MJF

Druk 3D z pewnością nie tylko wnosi rewolucję w życiu dorosłych, ale także i dzieci. Ze względu na dużą różnorodność zabawek i ich powszechne wykonanie z plastiku na rynku można spodziewać się coraz większej ilości produktów wytworzonych za pomocą technologii Multi Jet Fusion, która idealnie nadaje się do odwzorowania złożonych kształtów w sposób szybki i wysoce dokładny.

Wydrukuj swojego klona

Wyjątkowy klient, wyjątkowa lalka – to właśnie ta idea przyświeca hiszpańskiemu producentowi lalek, LookReal. Zespół postawił sobie za cel stworzenie lalek, z których każda byłaby niepowtarzalna. „Aby to osiągnąć, musieliśmy wyjść poza malowanie i dekorowanie. Ludzie mają różne rysy twarzy i chcieliśmy uchwycić je w prawdziwym życiu. Potrzebowaliśmy sposobu na stworzenie każdej twarzy niezależnie” – mówi dyrektor generalny LookReal, Philippe Joubert.

Lalka produkcji LookReal stworzona na podobieństwo klientki.

 

Personalizacja każdej lalki na tak zaawansowanym poziomie, choć możliwa, pochłaniałaby mnóstwo czasu, tym samym stając się nieopłacalna. LookReal usprawniło i zautomatyzowało cały proces poprzez wykorzystanie cyfrowych zdjęć twarzy w specjalnym oprogramowaniu, a następnie odtworzenie obiektu w trójwymiarowej przestrzeni za pomocą drukarki HP Multi Jet Fusion.

Materiał użyty do wydrukowania lalek jest bardzo podatny na działanie różnych rodzajów farb, dzięki czemu istnieje możliwość pomalowania lalek na dowolnych kolor. Co więcej, w czasie 8–10 godzin, w którym standardowa drukarka 3D wydrukowałaby jedną część, drukarka HP Multi Jet Fusion 250 części.

Poszczególne etapy produkcji spersonalizowanych lalek.

Supermoc druku 3D

Kolejnym przykładem dopasowania zabawki indywidualnie do dziecka jest inicjatywa szpitala w Sant Joan de Deu w Barcelonie – “La Brigada de los Valientes”, czyli Dzielna Brygada. To projekt, w którym mali pacjenci mieli możliwość stworzyć własne figurki superbohaterów dzięki wielkiej mocy MJF. W procesie twórczym nie mogło zabraknąć profesjonalistów od ożywiania wyobraźni na papierze, czyli rysowników z branży komiksowej, którzy znani są ze swojej pracy dla tak renomowanych wydawnictw jak DC Comics i Marvel. W ciągu kilku sesji dzieci wraz z rysownikami i scenarzystą stworzyli film składający się z cyfrowych szkiców sześciu postaci, które wspólnie stworzyli.

Sześciu superbohaterów stworzonych w trakcie projektu: Reina Alada, Strongess, Repair-Man, Sparta XXIII, Supergarr, Dra. Gema.

Podczas realizacji zadania pojawił się jednak pewien problem. Jedna z uczestniczących w projekcie dziewczynek miała trudności ze wzrokiem, uniemożliwiające jej zobaczenie trójwymiarowej wizualizacji z zaprojektowanym przez nią bohaterem. Stąd narodził się pomysł wydrukowania figurki specjalnie dla niej, który następnie przerodził się w szerszą koncepcję stworzenia wszystkich sześciu figurek dwukrotnie (po dwie każdej postaci) za pomocą technologii Multi Jet Fusion. Do tego celu zastosowano drukarkę 3D HP Jet Fusion 580 Color, umożliwiającą nadanie barw różnym elementom superbohaterów, co niewątpliwie przełożyło się na spektakularne efekty końcowe. Malowanie wykonano za pomocą techniki „Polypaint”, gdzie każdemu punktowi modelu przypisywana zostaje wartość RGB w formacie 8-bitowym, a następnie zapisane w strukturze dane są odczytywane przez drukarkę.

Fragment projektu trójwymiarowego modelu bohatera Sparta XXIII i końcowa wersja figurki.

 

Cały proces malowania jest dość pracochłonny i mogliśmy może nawet obyć się bez niego, ale ostateczna jakość wydruku w kolorze w technologii HP jest spektakularna, oferuje niezwykły poziom szczegółowości i sprawia, że było warto” – mówi zachwycony Xan Elias Borras Borrell, biorący w projekcie rzeźbiarz 3D.

 

Karolina UrbaniakInne z tej kategorii

  Sztuka i design z wykorzystaniem Multi Jet Fusion od HP

  Druk HP MJF w produktach designerskich i rzemiośle artystycznym Technologie addytywne rewolucjonizują projektowanie, sztukę użytkową i modę, umożliwiając tworzenie nieograniczonych wizji dzięki elastycznemu i wydajnemu procesowi. Wśród osób wykorzystujących tę…

  WIĘCEJ

  MJF drukuje oprawki

  Druk 3D a moda  Obecnie w świecie mody trwa porzucanie idei fast fashion na rzecz slow fashion, w trosce o środowisko naturalne naszej planety. Nowe pokolenie stawia na jakość oraz…

  WIĘCEJ