HP MJF vs COVID-19
Pandemia koronawirusa nie zwalnia. Z dnia na dzień na całym świecie w ogromnym tempie rośnie liczba zakażonych. Niestety nikt nie jest przygotowany na tak dużą liczbę pacjentów wymagających często specjalistycznego sprzętu. To między innymi dlatego każdy chce ochronić się przed zarażeniem. Ale jak się chronić, skoro na rynku nie ma już profesjonalnych środków ochrony?
I w tym właśnie momencie na pomoc przychodzi druk 3D, który daje możliwość bardzo szybkiej produkcji, prototypowania i testowania. Bardzo często nowe rozwiązania od projektu po pierwsze wydruki, a później produkcję to kwestia kilku, kilkunastu dni.
Firma 3D Center współpracując z grupami wolontariuszy działającymi na rzecz walki z wirusem wykorzystała potencjał drukarki HP Jet Fusion 4200 i zaangażowała się w kilka projektów, niektóre z nich prezentujemy poniżej:
1. Oddychaj dzięki Jet Fusion, czyli respiratory z 3D
Niestety, w wielu krajach Europy już brakuje respiratorów. Grupy inżynierów, lekarzy oraz prawników łączą swoje siły i tworzą projekt, który może uratować ludzkie życie. My też dołożyliśmy swoją cegiełkę drukując części do prototypu. Informacja zwrotna od inżynierów bardzo nas cieszy- wydruki nie przepuszczają powietrza oraz charakteryzują się wysoką jakością, ponadto są odporne chemicznie i można je dezynfekować.
2. Modyfikuj i dostosowuj za pomocą MJF
Aby odizolować się od środowiska, w którym może być koronawirus lekarze wykorzystują np. maski wojskowe, do których niezbędne są elementy drukowane pokazane poniżej.
90 sztuk wydrukowanych przez 3D Center przejściówek do masek wojskowych trafiło do 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego przy ul. Weigla 5 we Wrocławiu.
3. HP MJF i dostosowanie masek z Decathlonu
Inżynierowie zaprojektowali przejściówki łączące maskę do nurkowania SUBEA z filtrami medycznymi i układami z tlenem. Dzięki takiemu rozwiązania tworzona jest tak zwana maska CPAP, która zabezpiecza rozsiewaniu się wirusa przez pacjentów oraz chroni lekarzy pracujących na oddziałach zakaźnych. We współpracy z VIX Automation, oprócz modeli testowych dla różnych jednostek badawczych, wydrukowaliśmy 50 kompletów dla pacjentów i 50 kompletów dla lekarzy z Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu.
4. Zoptymalizowane pod Jet Fusion przyłbice
Pomysł z drukowanymi przyłbicami rozpoczęła czeska firma PRUSA, która wykonywała wydruki na swoich FDMowych maszynach. My dostosowaliśmy oryginalny projekt pod technologię MJF, czego efektem jest bardzo wygodna oraz w pełni funkcjonalna przyłbica z drukowanym regulowanym paskiem.
Bardzo cieszy nas fakt, że w tak trudnym czasie druk 3D w znakomity sposób wspomaga walkę z wirusem i coraz więcej osób z niego korzysta. Oby tak dalej, ponieważ potencjał druku 3D w medycynie jest ogromny i jeszcze bardzo wiele zastosowań technologii addytywnych w tej dziedzinie jest nieodkrytych!
20.04.2020