KOLABORACJA HP, DECATHLONU I LONATI GROUP W DZIEDZINIE BUTÓW SPORTOWYCH WYKONANYCH W TECHNOLOGII DRUKU 3D
HP, Decathlon oraz włoska firma Lonati – znana z wiodącej pozycji w sektorze maszyn tekstylnych, na tegorocznych targach ITMA w Mediolanie zaprezentowali koncepcję zrównoważonej produkcji obuwia.
Innowacyjny design Sneakersów obejmuje środkową i zewnętrzną podeszwę wyprodukowaną przy użyciu drukarki 3D HP Jet Fusion 5200 z termoplastycznego materiału TPU, którego podstawową cechą jest wysoka elastyczność przypominająca gumę. Został wybrany więc ze względu na zdolność do tworzenia komponentów zapewniających amortyzację i elastyczność, co jest kluczowe w obuwiu sportowym. Cholewka buta jest konstruowana przy użyciu „skarpety” produkowanej przez Lonati i ich maszyn dziewiarskich, takich jak XT-MACHINE i Double Cylinder E1530XS.
Podczas gdy podeszwy środkowe drukowane w 3D zaczęły trafiać do masowej produkcji już kilka lat temu, górne części butów stanowiły wyzwanie. Dotychczasowe buty w pełni drukowane w 3D, wykonane z materiałów przypominających piankę, rozwiązały ten problem dla produkcji indywidualnej, jednak były mniej odpowiednie dla masowej produkcji. Odpowiedzią może być dziewiarstwo przemysłowe połączone z drukiem 3D, co pokazuje współpraca Decathlon, Lonati Group i HP.
Tradycyjna produkcja obuwia, szczególnie pod względem podeszwy, jest ekologicznie wymagająca i utrudnia naprawę lub recykling. Bezklejowe łączenie umożliwia łatwą naprawę, gdyż podeszwę środkową można oddzielić od górnej części, co pozwala na dokładne naprawy bez konieczności wyrzucania całego obuwia. Dodatkowo, użycie jednego materiału poprawia możliwości recyklingu. Natomiast krótsze łańcuchy dostaw skutkują niższymi emisjami CO2 i wspierają lokalne gospodarki. Sam proces produkcyjny umożliwia optymalizację zapasów i produkcję na życzenie, zmniejszając ilość odpadów. Współpraca ta również podkreśla zalety technologii addytywnych w zakresie personalizacji, wzornictwa i komfortu.
Zgodnie z analizą SmarTech Analysis prognozowane jest, że w połączeniu omawianych technologii, sektor produkcji addytywnej obuwia może wygenerować 4,2 miliarda dolarów przychodu do 2025 roku.
Nowe buty sportowe opracowane przez Decathlon we współpracy z HP i Lonati
PIERWSZE BUTY WYDRUKOWANE W TECHNOLOGII MJF 3D
Warto wspomnieć, że powyższy projekt, to nie pierwsze podejście firmy HP do produkcji obuwia. Już 21 września 2020 roku HP zaprezentowało swoje pierwsze buty do biegania. Buty miały lekką cholewkę podobną do modelu adidas Futurecraft, imponowały swoją zdolnością do zwrotu energii oraz efektywną amortyzacją, przy niewielkiej wadze wynoszącej zaledwie 200 gramów.
To były pierwsze buty do biegania, które powstały dzięki zastosowaniu technologii HP MJF 3D. HP wyznaczyło sobie za priorytet rozwój obszaru obuwia, uznając go za kluczową dziedzinę w masowej produkcji przy wykorzystaniu druku addytywnego. Koncepcją było stworzenie butów dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika, które można wyprodukować poprzez skanowanie i drukowanie 3D. W ramach platformy Fitstation, HP rozwija zaawansowane technologie, umożliwiające skanowanie stóp, analizę sposobu chodzenia i tworzenie cyfrowych modeli trójwymiarowych stóp. To pozwala na projektowanie i drukowanie spersonalizowanych wkładek, które doskonale pasują do każdego rodzaju obuwia. Dzięki technologii FitStation cały proces pomiaru i skanowania może trwać zaledwie kilka minut.
PERSONLIZOWANE WKŁADKI DO BUTÓW
Dwa lata wcześniej, dzięki technologii HP Multi Jet Fusion, firma iOrthotics wykorzystała innowacyjne metody skanowania 3D i drukowania 3D do produkcji wkładek. Dzięki temu mogły być one dokładniejsze niż wcześniej, jednocześnie zapewniając pacjentom szybszą poprawę funkcji stopy i przede wszystkim większy komfort użytkowania.
Dowiedz się więcej o FitStation, czyli rewolucji w produkcji obuwia tutaj: https://youtu.be/_l2l5jJfvEo
Marta Frankowicz